Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Президентом Республіки Польща Анджеєм Дудою.

Основну увагу було приділено міжнародній реакції на незаконні «референдуми», проведені Росією на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей.

Володимир Зеленський подякував Анджею Дуді за потужну підтримку України, висловлену під час виступу на відкритті 77-ї сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, а також за чітку позицію Польщі щодо невизнання так званих референдумів.

Співрозмовники погодилися з необхідністю потужної консолідованої реакції світу на незаконні дії РФ, що руйнують основи міжнародного права. Було обговорено конкретні кроки та заходи, над якими сторони працюватимуть у цьому контексті.

Глави держав також предметно обговорили питання військової та оборонної співпраці. Володимир Зеленський відзначив неоціненний внесок Польщі у зміцнення оборонних спроможностей України та важливість подальшої посиленої підтримки нашої країни.

Президент України привітав Польщу з офіційним відкриттям газогону Baltic Pipeline.

«Це – визначна подія для розбудови безпеки та зміцнення енергонезалежності всього регіону», – зауважив він.

Президенти України та Польщі обмінялися думками щодо актуальних питань двосторонніх відносин. Володимир Зеленський відзначив зменшення черг на українсько-польському кордоні та наголосив на важливості подальших зусиль для збільшення пропускної здатності відповідних пунктів.

Було також наголошено на зацікавленості української сторони у запровадженні спільного прикордонно-митного контролю в усіх пунктах пропуску та прискоренні роботи над двосторонньою угодою у цій сфері.

Лідери окремо відзначили започаткування на полях Генасамблеї ООН у Нью-Йорку нового формату співпраці перших леді – у межах Люблінського трикутника.

Водночас Віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук вважає, що Захід недооцінює рівень загрози, яка виходить від кремля, демократичним країнам слід діяти проти російських загарбників більш рішуче з огляду на ядерний шантаж.

Про це вона заявила в інтерв’ю польському виданню Rzeczpospolita, передає Укрінформ із посиланням на Мінреінтеграції.

«Ми бачимо напівсанкції щодо рф. Вони одне забороняють, а інше — дозволяють. З одного боку, є ембарго на газ і нафту, з іншого — немає. Те ж стосується технологій та інших речей. Складається враження, що путіна намагаються виснажити, але, на жаль, ціною наших загиблих солдатів і наших убитих цивільних. Усе це лише погіршує становище таких країн, як Сполучені Штати. Вони не в змозі передбачити подальші події, адже рішення в росії приймає одна людина, яка має ядерну кнопку», – висловила думку урядовець.

Верещук переконана: проти путінської навали слід виступати усім світом і діяти безкомпромісно, і лише так можна уникнути військової, зокрема ядерної, загрози, якою путін шантажує світ.

Посадовці США вважають, що ймовірність застосування президентом РФ Владіміром Путіним тактичної зброї у війні проти України зараз – можливо найвища за увесь час після 24 лютого, але це все ще малоймовірно., це повідомляє CNN, посилаючись на коментарі від багатьох посадовців з доступом до розвідданих, що погодилися коментувати на умовах анонімності.

Розмірковуючи над варіантами, як Росія потенційно може застосувати ядерну зброю, посадовці допускають, що одну тактичну боєголовку можуть підірвати над морем – як демонстрацію сили і спробу добитися поступок від України або Заходу. Потенційно можливе застосування тактичної ядерної зброї і по території України, як на полі бою, так і населеному пункту, і в цьому разі РФ негайно стане парією на міжнародному рівні. Частина співрозмовників переконані, що в такому разі кроки для ізоляції Росії почались би навіть з боку Китаю та Індії.